reklama

Je zločin byť nie štátnou školou?

Majú byť cirkevné a súkromné školy financované štátom? Sú deti cirkevných a súkromných škôl odoberatelia reálnych financií zo štátnych škôl? Kde je pravda a čo si myslí verejnosť?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V posledných dňoch sa veľa diskutuje o tom, či by štát mal prispievať na súkromné a cirkevné školstvo. Počuť hlasy verejnosti, kto chce mať dieťa v inom type školy ako je štátna , nech si to platí z vlastného vrecka. Ja tvrdím, že aj v súčasnosti si rodičia detí v súkromných, či cirkevných školách platia za ich vzdelávanie zo svojho vrecka.

Štát eviduje tri typy škôl podľa zriaďovateľov štátne, cirkevné a súkromné. Všetky typy škôl musia splniť isté kritéria, aby boli zaradené do siete škôl MŠVVaŠ SR. Všetky školy zaradené v sieti musia napľnať výchovno-vzdelávacie ciele na základe štátnych vzdelávacích programov pre príslušné školy bez ohľadu na zriaďovateľa. Keďže máme deklarovanú bezplatnú povinnú školskú dochádzku pre všetky deti bez ohľadu na to, z akých pomerov pochádzajú, akého sú vierovyznania ich rodičia, štát vyčleňuje na vzdelávanie financie z rozpočtu vo forme dotácii, ktoré sú v súčasnosti rozpočítavané ako tzv. normatív na žiaka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okrem toho, že máme bezplatnú povinnú školskú dochádzku, majú rodičia v našej krajine slobodnú voľbu školy pre svoje dieťa, keďže sú plne zodpovední za jeho výchovu. Čo už verejnosť vníma menej alebo si neuvedomuje je reálne finacovanie chodu škôl. Všetky typy škôl majú rovnaké povinnosti čo sa týka výchovno-vzdelávacieho procesu, sú kontrolované inšpekciou , ale samotné ich finacovanie je založené na diskriminácii zriaďovateľov. Peniaze na financovanie chodu škôl pochádzajú z podielových daní , jednoducho povedané v balíku na chod škôl sú peniaze tak rodičov detí v štátnych školách, ako aj rodičov, ktorí si "dovolili" dať svoje deti do cirkevných alebo súkromných škôl. Čo je pre mňa doteraz nepochopiteľné, podľa súčasne platného zákona jeden typ zriaďovateľa prideľuje finančné prostriedky na chod školy ďalším dvom zriaďovateľom. Myslím, že nemusím pripomínať, že zriadovateľ tzv. štátnych škôl obec , či mesto je tým zriaďovateľom, čo má navrch a zriaďovatelia súkromných a cirkevných škôl ťahajú za kratší koniec. V súčasnosti má obec povinnosť prideľovať a vyplácať minimálne 80% z normatívu , aký prideľuje školám vo svojej pôsobnosti. Neviem, či by sa pozdávalo obciam, mestám, že na chod škôl v ich pôsobnosti by prideľoval financie cirkevný úrad alebo nejaká iná nezisková organizácia, ktorú by ministerstvo poverilo prideľovaním financií a čoho sa veľmi obávam je aktuálny návrh novely o financovaní, ktorý sa momentálne pripomienkuje na ministerstve, podľa ktorého, obec bude môcť všeobecno-záväzným nariadením určiť výšku dotácie pre cirkevné školy, súkromné školy, môže sa rozhodnúť vôbec neprispievať na chod školy, podľa akýchkoľvek kritérii.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

To znamená, že sa môže v realnom živote stať nasledovná situácia. Obec sa rozhodne neprideliť dotácie súkromnej škole, to znamená, že rodičia detí v danej škole nielenže si budú musieť priplatiť zvýšené školné, aby to škola bez pridelenia dotácií utiahla, ale normatív vypočitaný na ich dieťa pripadne na niektoré dieťa , deti v školách zriadených obcou. Tak kto tu koho ožobračuje a kto je tu diskriminovaný???

Tým, že nebudeme prideľovať dotácie cirkevným a súkromným školám sa nenavýšia financie na chod štátnych škôl. Hovoríme o školách zabezpečujúcich povinnú školskú dochádzku, ak rodič neunesie zvýšené školné, okamžite presunie dieťa " slobodne " do štátnej školy , čím sa zvýši počet detí v štátnych školách, ale s nimi aj náklady na zabezpečnie ich vzdelávania. Opäť skončíme pri tom istom normatíve, ktorý je vypočítaný na žiaka a je jedno do akej školy chodí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Všimnite si, keď pôjdete k nejakému lekárovi, čo má napísané na tabuľke , neštátne zariadenie , väčšinou s.r.o. nie nezisková organizácia ako väčšina cirkevných a súkromných škôl. Je verejnosť pobúrená , že títo neštátni lekári, berú peniaze "štátnym lekárom " ? Nie , lebo väčšina týchto lekárov nás ošetrí bez priamej platby, čiže na základe nášho zdravotného poistenia. Máme pocit , že je to zadarmo, ale mi si to platíme v odvodoch, tak ako si vzdelávanie naších detí platíme v daniach všetci bez rozdielu, jedno pre aký typ školy sa rozhodneme. Možno by pomohlo zaviesť nové pojmy rozdelenia škôl na obecné a neštátne školy. Neštátne školy by mali možnosť byť neštátnymi s priamymi platbami - čo by boli tie, ktoré by sme smelo mohli nazývať súkromnými v pravom slova zmysle bez štátnej dotácie a bez povinnosti nasledovať štátny vzdelávací program a druhou kategóriou by boli neštátne školy ,podobne ako neštátne zdravotnícke zariadenia , zaradené v sieti škôl pod kuratelou ministerstva s dotáciami na žiaka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Posledná otázka, ktorá ma trápi. Učiteľ v štátnej škole je iný,lepší, nadradenejší ako učiteľ v cirkevnej alebo súkromnej škole? V súčasnosti nemáme problém platiť učiteľa na štátnej škole , ale ako problém je platiť učiteľa na cirkevnej , čí súkromnej škole z dotácií štátu. Nerozumiem.


Ľudmila Hurajová

Ľudmila Hurajová

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Aby nás život bavil ... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu